زایمان بدون درد


درآمد

تولد فرزند برای بیشتر زوج‌ها تحقق یک آرزو است. هنگامی که مادران با سؤالات بی‌شمار در مورد زایمان روبه‌رو می‌شوند سؤالات بی‌جواب خود را با افراد مسن‌تر، دوستان و شبکه‌های اجتماعی مطرح کرده و پاسخ می‌گیرند که برخی پاسخ‌ها می‌تواند باعث ایجاد ترس و درک ناصحیح از حاملگی و زایمان شود.
حین زایمان، دهانۀ رحم، رحم، واژن و لگن دچار کشش شده که منجر به کشش فیبرهای عصبی مربوط به آن‌ها و ایجاد درد می‌شود. بافت‌های نرم با فشار جمجمه جنین فشرده شده و درد را بیشتر می‌کند. به همین دلیل پس از خارج شدن سر، درد شدید فروکش می‌کند.
در حال حاضر روش‌های زیر برای کاهش درد‌ هنگام زایمان مطرح هستند:

 1. مسکن‌ها: تنها در مراحل اولیه زایمان که درد آنچنان زیاد نیست قابل استفاده هستند.
 2. اکسیژن و ترکیبات نیتروژن- اکسیژن: استنشاق این ترکیبات جهت تسکین درد مفید بوده و در عین حال برای مادر و نوزاد خطری ندارد اما تأثیر کمی در کاهش درد خواهد داشت.
 3. یوگا حین حاملگی: تحقیقات نشان داده است برخی تمرینات یوگا و پرانایاما (Pranayama) تحقیقات نشان داده است برخی تمرینات یوگا و پرانایاما (Pranayama) در کاهش درد زایمان مؤثر هستند. دو تکنیک مهم در پرانایاما و یوگا برای داشتن زایمانی بدون درد عبارتند از: 1) براماری پارانایاما (Bhramari Pranayama) که با تنظیم سیستم نرواندوکرین به کاهش درد کمک می‌کند. 2) باداکوناسانا (Baddha Konasana) که باعث تقویت ارگان‌های تناسلی و ماهیچه‌های فعال حین وضع حمل می‌شود. در نتیجه موجب افزایش انعطاف‌پذیری آن‌ها شده و در نهایت درد حین وضع حمل را کاهش می‌دهد. به طور کلی انجام حرکات یوگا، مودراس و یا پرانایاما حین حاملگی توصیه می‌شود.
 4. هیپنوتیزم: : هیپنوتیزم یک تکنیک ذهنی است که در فرآیندی به ذهن و جسم اجازه می‌دهد به آسایش برسد. با دستورالعمل‌هایی که در هیپنوتیزم داده می‌شود، احساس درد ناشی از انقباضات بهبود می‌یابد. در این تکنیک با جایگزینی تعبیرِ حس بسیار دردناک و زجرآور با تعبیرِ یک حس بسیار قوی به معنای این که تحمل دردها، مرا به مادر شدن و داشتن یک فرزند زیبا نزدیک می‌کند، زایمان با کمترین درد انجام می‌شود.
  بسیاری از افراد معتقدند که هیپنوتیزم به معنای کنترل رفتارهای یک فرد است اما این تفکر درست نیست چرا که اگر شما نخواهید، هیچ کس نمی‌تواند شما را مجبور به انجام یا قبول چیزی کند.
 5. زایمان در آب: زایمان در آب یک نوع آب درمانی جهت کنترل درد حین وضع حمل است. این روش برای تسکین درد‌های کمری بسیار مؤثر می‌باشد. در این تکنیک، مادر در یک وان آب گرم می‌نشیند. در مرحله اول، گرما به طور قابل توجهی درد را تسکین می‌دهد. در حالی که رحم و دهانه رحم در حال باز شدن هستند، شناور بودن مادر و نوزاد در آب اجازه می‌دهد که نیروهای گرانش نه تنها لگن را باز کرده بلکه به خارج شدن نوزاد نیز کمک ‌کند. البته حس آسایشی که آب به وجود می‌آورد می‌تواند موجب کاهش میزان انقباضات شود و در نتیجه باعث کند شدن وضع حمل گردد. از مشکلات این روش احتمال ورود آب به دستگاه تنفسی نوزاد و در نتیجه بروز عفونت می‌باشد.
 6. بی‌حسی اپیدورال: مؤثرترین روش برای تسکین درد است که در پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیش از 85% مادران این روش را ترجیح می‌دهند. بی‌حسی اپیدورال (Epidural Anaesthesia) یک روش پیشرفته در مدیریت درد حین زایمان است که زایمان راحت برای مادران را تضمین می‌کند. این روش نوعی بیهوشی موضعی است که با تزریق داروهای بی‌حسی در مجاور طناب نخاعی و در طول ستون فقرات صورت می‌گیرد.
  یک کاتتر کوچک بین دو مهره کمری (فضای اپیدورال) قرار داده می‌شود. از این ناحیه خارجی‌ترین لایه طناب نخاعی قابل دسترس است. با شروع درد، به منظور تسکین آنی ترکیبی از داروهای بی‌حسی از طریق کاتتر تزریق می‌شود. در روشی دیگر چند پمپ گردشی (Ambulatory) داروی بی‌حسی را به صورت پیوسته تزریق می‌کنند. با این حال مادر کاملاً هوشیار است و می‌تواند پاهای خود را حرکت دهد.

نواحی تحت تأثیر

در این روش نواحی پایین‌تر از کمر بی‌حس می‌شود در حالی که تأثیری بر روی حرکات فرد ندارد.

 • زمان بی‌حسی
 • فواید بی‌حسی اپیدورال