جراحی زیبایی پستان


جراحی زیبایی پستان (Mammoplasty) شامل برجسته کردن پستان با پروتز، کوچک کردن پستان، لیفتینگ پستان و ترمیم پستان می‌باشد.

برجسته کردن پستان با پروتز

این جراحی جهت بزرگتر کردن اندازه و کانتور پستان انجام می‌شود. خانم‌ها به دلایل متفاوتی جراحی برجسته کردن پستان را در نظر می‌گیرند: برخی از کوچک بودن پستان‌های خود رنج می‌برند، برخی بعد از تغییرات پستان پس از حاملگی، این جراحی را در نظر می‌گیرند و برخی دیگر برای اصلاح عدم تقارن در اندازه پستان‌ها این عمل را انجام می‌دهند.
برجسته کردن پستان از طریق قرار دادن پروتز در زیر ماهیچه‌های پستان و یا روی آن انجام می‌گیرد. برش جراحی می‌تواند در زیر بغل، اطراف نوک پستان و یا زیر چین پستان ایجاد شود. به طور کلی، تمامی جراحی‌های برجسته کردن پستان، جراحی‌های کم تهاجمی هستند به عنوان مثال در جراحی‌هایی که از طریق برشی در زیر بغل انجام می‌گیرند در طول جراحی از یک آندوسکوپ استفاده می‌شود.
پروتزهای پستان از پوسته سیلیکونی ساخته شده‌اند که توسط محلول‌های نمکی و یا ژل سیلیکونی پُر می‌شوند. قبل از جراحی، بیمار اندازه مورد علاقه خود را با پروتزهای آزمایشی مشخص می‌کند. امروزه پروتزهای محلول نمکی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
جراحی برجسته کردن پستان چندان پیچیده نیست اما مانند هر جراحی دیگری خطراتی به دنبال دارد. بهتر است قبل از جراحی تمامی نکات را با پزشک خود مطرح سازید.

  • آیا برای جراحی برجسته کردن پستان مناسب هستید؟
  • پروتزهای پستان
  • ناحیه برش برای جایگذاری پروتزهای پستان

کوچک کردن پستان

جراحی کوچک کردن پستان معمولاً برای خانم‌هایی با پستان‌های بزرگ و سنگین که منجر به بروز ناراحتی‌هایی مانند گردن درد، کمر درد و بی‌حسی و یا ضعف ناشی از وزن پستان‌ها می‌شود، مناسب است. در طول این جراحی پوست و چربی اضافه و بخشی از بافت پستان برداشته می‌شود.
در بسیاری موارد، بعد از انجام جراحی علائم ناشی از اندازه بزرگ پستان برطرف خواهد شد.

  • بعد از جراحی کوچک کردن پستان

لیفتینگ پستان

در برخی موارد، پوست سلامت و شادابی خود را از دست داده و نمی‌تواند وزن پستان را تحمل کند. این امر موجب آویزان شدن پستان‌ها می‌گردد. در این حالت که به پتوسیس (Ptosis) معروف است، در اطراف پستان پوست اضافی زیادی نسبت به بافت پستان وجود دارد. برای لیفتینگ و بالا کشیدن پستان‌ها باید پوست اضافی برداشته شود. تکنیک‌های متعددی برای انجام جراحی لیفتینگ پستان وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • روش وایز: برش جراحی به شکل لنگر بوده که در اطراف قفسه سینه و پایین پستان امتداد می‌یابد.
  • روش لژوئر (LeJeour): برش در اطراف هاله پستان و به سمت پایین ایجاد می‌شود.
  • روش دونات: برش تنها در پیرامون هاله پستان ایجاد می‌شود.

جای زخم ایجاد شده در این جراحی به مرور زمان محو خواهد شد.

ترمیم پستان

جراحی ترمیمی پستان معمولاً در بیمارانی که ماستکتومی (برداشتن پستان) جهت درمان سرطان پستان داشته‌اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
با انجام این جراحی، پستان ظاهر، کانتور و حجم مطلوبی می‌یابد. همچنین هاله و نوک پستان نیز مد نظر قرار می‌گیرد. به دلیل برداشتن غدد و تیوب‌های شیردهی در جراحی ماستکتومی، بعد از ترمیم پستان معمولاً احساس طبیعی فرد و کارایی پستان باز نمی‌گردد.
ظاهر، کانتور و حجم پستان با قرار دادن پروتز و یا بافتی از بدن خود بیمار ایجاد می‌شود. در صورت استفاده از پروتز باید اندازه آن با اندازه پستان سالم همخوانی داشته باشد. در صورت امکان، پروتز در زیر ماهیچه قفسه سینه قرار داده می‌شود. به منظور ترمیم پستان توسط بافت بدن خود بیمار جراح می‌تواند قسمتی از دیواره تحتانی شکم را بردارد. به عنوان گزینه‌ای دیگر برای بافت جایگزین، بافت ماهیچه، پوست و چربی از نشیمنگاه گرفته می‌شود. در برخی موارد جهت هم اندازه نمودن پستان‌ها، جراحی پستان سالم نیز ضرورت خواهد داشت.
هیچ گزارشی مبنی بر تأثیر این جراحی بر بروز مجدد سرطان ارائه نشده است اما با این وجود، معاینات منظم برای بیمار تجویز می‌شود.