اهمیت معاینات دوره‌ای (Check Up) در سلامتی زنان

  • Skyde - Travel far away to a old pirate space station.

مراجعه منظم به متخصص زنان جهت حفظ سلامتی و بررسی وجود هر گونه اختلال یا بیماری، اهمیت بسیاری دارد. زنان نیازمند مراقبت‌های تخصصی برای اطمینان از سلامتی و پیشگیری از بیماری‌هایی چون سرطان و عفونت هستند. مهم است که معاینات دوره‌ای از سنین نوجوانی شروع و تا آخرین سال‌های حیات ادامه یابد. حتی در شرایطی که مشکلی به چشم نمی‌آید بهتر است معاینات معمول و پیشگیرانه را ادامه داد.
خانم‌ها را از جهت نیاز به مراجعه منظم به مراکز درمانی زنان می‌توان در گروه‌های زیر دسته‌بندی کرد:

  • نوجوانان و جوانان: دختران در سنین پایان نوجوانی، به طور خاص آن‌هایی که روابط جنسی دارند، باید مراجعه سالانه به متخصص زنان داشته باشند. بیشتر زنان جوان معمولاً با بیماری مواجه نمی‌شوند اما مهم این است که قبل از بروز هر گونه بیماری، آماده بود و تمام روش‌های پیشگیرانه را به دقت مورد بررسی قرار داد. جوانانی که در ابتدای جوانی روابط جنسی دارند بهتر است به دقت تمامی گزینه‌های پیشگیری از بارداری را با پزشکی با تجربه مطرح کنند.
  • بارداری و آمادگی برای مادر شدن: زنانی که باردار هستند یا تمایل به بارداری دارند نیازمند مراقبت دقیق هستند. نه تنها مهم است که مادر به خوبی مانیتور شود بلکه جنین نیز نیازمند مراقبت‌های مناسب برای رشد سالم می‌باشد.
  • یائسگی و ادامه مراقبت: حتی بعد از گذشت سال‌ها از زمان بارداری، زنان نیازمند مراقبت‌های تخصصی هستند. گذار به یائسگی در موارد بسیاری ایجاد عوارضی جدی می‌کند. بسیاری از خانم‌ها نیاز به درمان جایگزینی هورمون یا درمان‌های مشابه دارند. باید توجه داشت که ابتلا به عارضه‌های زنانگی ممکن است در هر سنی رخ دهد.

اهمیت مراقبت‌ و درمان اختصاصی

مراقبت‌های اختصاصی جهت حفظ سلامت و در پیش گرفتن روش‌های پیشگیرانه ضروری است. دختران و خانم‌ها در تمامی سنین باید از فیزیولوژی بدن خود و نیاز‌های آن آگاه باشند. تحت نظارت یک متخصص با تجربه و حرفه‌ای می‌توان دریافت اطلاعات لازم جهت مراقبت‌های اختصاصی و پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی را تضمین کرد.

دیدگاهتان را بنویسید